Założenia programowe czasopisma ,,Studia Socjologiczno-Polityczne. Seria Nowa”
Tytuł naszego czasopisma bezpośrednio nawiązuje do ,"Studiów Socjologiczno-Politycznych" wydawanych w latach 1957-1968 przez Juliana Hochfelda. W tym bardzo znaczącym periodyku debiutowało wielu wybitnych socjologów, którzy stali się emblematycznymi postaciami polskiej powojennej socjologii. Wśród nich byli: Zygmunt Bauman, Maria Hirszowicz, Włodzimierz Wesołowski, Jerzy Wiatr.
W 2013 roku Rada Naukowa Instytutu Socjologii Uniwersytetu Warszawskiego reaktywowała czasopismo pod tytułem: "Studia Socjologiczno-Polityczne. Seria Nowa" i powołała na stanowisko redaktora naczelnego prof. Jacka Raciborskiego. Pierwszym przewodniczącym Rady Redakcyjnej został prof. Zygmunt Bauman. Po jego śmierci w 2016 roku Rada wybrała na tę funkcję prof. Jerzego Wiatra – również członka zespołu redakcyjnego "starych" Studiów.
Program naszego czasopisma najlepiej wyrażają preferowane tematy. W centrum naszego zainteresowania znajduje się zjawisko władzy politycznej, które było i jest fundamentalnym tematem nauk społecznych. Władza polityczna spaja różnego rodzaju wspólnoty. Najważniejszą z nich nadal jest państwo. Tymczasem teoria państwa to zaniedbane pole w obrębie polskich nauk społecznych. Chcemy ten stan zmieniać, wykraczając przy tym poza dotychczasowe granice dyscypliny, w kierunku nowej ekonomii instytucjonalnej i zarządzania publicznego.
Prymat w naszym czasopiśmie ma problematyka funkcjonowania systemów politycznych. Inne wielkie, tematy, które podejmujemy, to: demokracja i jej zagrożenia, społeczeństwo obywatelskie, konflikty zbrojne, migracje, polityki klimatyczne. Podejmując globalne problemy, szczególną uwagę poświęcamy krajom Europy Środkowo-Wschodniej – także w aspekcie porównawczym. Pytamy o stan demokracji w tych krajach, o kondycję społeczeństwa obywatelskiego, o przemiany wartości w społeczeństwach krajów postkomunistycznych itp. Ważna jest dla nas także problematyka zachowań wyborczych i prawa wyborczego.
Czasopismo jest otwarte na bardzo różne środowiska i nurty teorii społecznej. Chętnie gościmy zarówno autorów prężnego w Polsce środowiska filozofów politycznych, badaczy jakościowych jak i badaczy analizujących sferę polityki przy użyciu modeli formalnych. Jesteśmy otwarci zarówno na socjologię niezaangażowaną, wolną od wartościowania, jak i na autorów programowo łączących diagnozy rzeczywistości społecznej z projektami jej zmian.
"Studia Socjologiczno-Polityczne. Seria Nowa" są dość tradycyjnym czasopismem. Artykuły są pisane według schematów typowych dla nauk społecznych. Jednocześnie, od czasu do czasu chętnie publikujemy esej polityczny – pisany z pasją i zaangażowaniem, niekoniecznie przez autorów o akademickim statusie. Podstawowym językiem czasopisma jest język polski, ale oprócz angielskojęzycznych abstraktów towarzyszących wszystkim tekstom, publikujemy artykuły także w języku angielskim.
"Studia Socjologiczno-Polityczne. Nowa Seria" wydawane są jako półrocznik, wydawcą jest Uniwersytet Warszawski, a obecnym partnerem wydawniczym Wydawnictwo Akademickie Sedno (wcześniej WUW). Numer ISSN dla wersji drukowanej to: 0585-556X, a dla wersji cyfrowej: 3071-8090. Czasopismo stosuje rozwinięte procedury recenzyjne typu double-blind review i przestrzega standardów COPE (patrz: Informacje dla Autorów). Za podstawową wersję czasopisma uznajemy wersję cyfrową. Jednocześnie, druk egzemplarzy papierowych możliwy jest na życzenie bezpośrednio u partnera wydawniczego.
Redaktor Naczelny – prof. dr hab. Jacek Raciborski